Wyróżnienie Główne w konkursie Planeta Energii
Treść
Dzień 16 grudnia 2024 r. na zawsze pozostanie w sercach i pamięci uczniów, rodziców oraz nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Królowej Polskiej.
To właśnie w tym dniu odbył się Piknik Bioróżnorodności będący wygraną w konkursie Planeta Energii w którym to uczniowie kl. 3 wraz z przyjaciółmi i opiekunem Anną Słaby ze Szkoły Podstawowej w Królowej Polskiej otrzymali WYRÓŻNIENIE GŁÓWNE zdobywając dla całej placówki 11000 zł na założenie przy szkole strefy bioróżnorodności służącej do edukacji przyrodniczej wszystkich dzieci. Szkoła otrzymała również tzw. biopakiety do założenia własnego ogródka i strefy obserwacji przyrodniczych. Zawierają one m.in. podniesione grządki, hoteliki dla zapylaczy, karmniki dla ptaków oraz nasiona warzyw i roślin miododajnych. Dzięki nim dzieci będą mogły jeszcze lepiej poznawać świat przyrody i swój wpływ na otoczenie.
Podczas pikniku uczniowie mieli możliwość osobistego poznania Ambasadorki programu Pani Marzeny Rogalskiej oraz Przyjaciół projektu: Anety Chmielińskiej - Dzikoprzygody i Krzysztofa Koniecznego - Pan od przyrody.
Uczniowie wraz z opiekunem w ramach konkursu zrealizowali trzy tematyczne lekcje oraz podjęli dodatkowe działania, które zrobiły ogromne wrażenie na jurorach. Kompleksowe podejście do edukacji ekologicznej przejawiało się w wycieczkach do lasu i nad rzekę, podczas których dzieci prowadziły obserwacje przyrodnicze, tworzyły zielniki, makiety ekosystemów i prace plastyczne z darów natury. Do tego przy wsparciu nauczyciela muzyki Sławomira Siedlarza przygotowali teledysk „Szepty lasu”, promując nim swoje działania w radiowej audycji w radiu RDN Nowy Sącz. Zorganizowali także konkursy i happeningi, angażując całą społeczność lokalną. Głównym celem wszystkich podjętych działań było rozbudzenie miłości do okolicznych pól, łąk i lasów w sercach najmłodszych uczniów, ale śmiało można powiedzieć, że ta miłość na nowo rozkwitła też w sercach rodziców, dziadków oraz mieszkańców naszej gminy i nie tylko.
Dzień w którym odbył się Piknik Bioróżnorodności był pełen, emocji, ciepła, życzliwości, radości oraz edukacji. Możliwość spotkania, posłuchania oraz obcowania z tak cudownymi gośćmi jak Aneta Chmielińska - Dzikoprzygody, Krzysztof Konieczny - Pan od przyrody, Marzena Rogalska dodała energii i inspiracji do dalszych działań. Podczas spotkania uczniowie zaprezentowali specjalny program artystyczny z okazji odwiedzin Planety Energii, co jak wspominali goście było prawdziwą ucztą dla ducha. Dzieci miały również okazję uczestniczyć w warsztatach przyrodniczych, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Nauczyciele zaś wzięli udział w dedykowanych warsztatach, rozwijając swoje kompetencje i wzbogacając wiedzę
Dzięki uprzejmości Wójta Gminy Pana Andrzeja Stanka piknik mógł odbyć się w hali sportowej w Kamionce Wielkiej. Natomiast o poczęstunek dla gości zadbało Koło Gospodyń Wiejskich Królowianka oraz rodzice i nauczyciele.
Wizyta tak zacnych gości oraz możliwość udziału w warsztatach i otrzymane wyróżnienie świadczą o tym, że małe szkoły mają wielki potencjał, bo ich bijącym sercem są cudowni uczniowie wspierani przez rodziców i nauczycieli, którzy na co dzień wkładają wiele wysiłku w kształtowanie i wychowywanie młodego człowieka.
Cała społeczność Szkoły Podstawowej w Królowej Polskiej dziękuje za nieocenioną pomoc w przygotowaniach do pikniku KGW Królowianka, rodzicom, nauczycielom, Wójtowi Gminy Kamionka Wielka Panu Andrzejowi Stankowi, pracownikom Urzędu Gminy Kamionka Wielka, Radnej Gminy Kamionka Wielka Monice Sawickiej, a wszystkim zaproszonym gościom za obecność, bycie i współuczestniczenie w ich radości. Przed nami czas wytężonej pracy, planowania, projektowania, a potem realizacji projektu strefy bioróżnorodności przy Szkole Podstawowej w Królowej Polskiej.
Wszystkich zachęcamy do obejrzenia relacji filmowej z tego wielkiego wydarzenia nie tylko dla Szkoły Podstawowej w Królowe Polskiej, ale i dla Gminy Kamionka Wielka.