Szepty Lasu - wycieczka edukacyjna
Treść
"Ciemny, pachnący, wielki las!
Ile tu kwiatów, ziół i traw!
Jak złotem ku mnie błyszczy mech!
Ile tu duchów lata w krąg!
Jak błyszczą skrzydła pośród drzew!..."
Kazimierz_Przerwa-Tetmajer
Dnia 30 października 2024 r. uczniowie kl. 3 wyruszyli na wycieczkę do #Nadleśnictwa Nawojowa, a dokładnie do Gospodarstwa Szkółkarskiego Feleczyn oraz okolicznych lasów w ramach udziału w konkursie #Planeta Energii. Wraz z nimi na wypracę udali się uczniowie kl.IV,V oraz VI, aby także poznać i zrozumieć mikroświat lasu i poszerzyć wiedzę dot. bioróżnorodności lasów.
Na miejscu powitała nas Pani Wyprawę rozpoczeliśmy od zapoznania się ze szkółką do której uczęszczają specyficzni uczniowie, a mianowicie młode drzewa. Dowiedzieliśmy się, ze rocznie produkuje się tu około 1 mln. szt. sadzonek, które są podstawowym materiałem odnowień lasu i zalesień. Uczniowie zapoznali się z kolejnymi etapami produkcji oraz terminami wysiewu nasion, który zależy od biologicznych właściwości danego gatunku, wilgotności i tempereatury gleby oraz innych czynników przyrodniczych. Ponieważ Nadleśnictwo Nawojowa jest najbardziej jodłowym nadleśnictwem w Polsce produkuje się tu głownie sadzonki jodły.
Kolejnym etapem było przejście ścieżką edukacyjną. Podczas przejścia zapoznaliśmy się z informacjami o roli zadrzewień w krajobrazie i rolnictwie, drzewostanach nasiennych, łąkach śródleśnych, drzewostanie daglezjowym, który napotkamy przemierzając ścieżkę, paśnikach dla zwierząt, gospodarce szkółkarskiej, zbiornikach retencyjnych. w lesie otaczajacym szkółkę. Uczniowie uświadomili sobie, że lasy oprócz funkcji produkcyjnej, czyli dostarczania drewna, owoców, grzybów, ziół, żywicy pełnią inne bardzo ważne funkcje m. in. ochronne.
Jednakże w czasie spaceru nie tylko poszerzaliśmy naszą wiedzę dot. fauny i flory lasu, ale również ku uciesze uczniów zajęliśmy się grzybobraniem i przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego grzybobrania. Trzeba przyznać, że takiego wysypu rydzów nie spodziewaliśmy się.
Głodni i zmęczeni spacerem mogliśmy odpocząć pod wiatą edukacyjną przy grilu, a ciepła herbata oraz pyszna kiełbaska zjedzona na łonie natury dodała nam sił do dalszego obcowania z naturą i poznawania leśnych mieszkańców.
Po odpoczynku chętnie słuchaliśmy opowieści naszej Pani przewodnik, oglądaliśmy poroża i szczęki leśnych zwierząt oraz "bibliotekę" w której znajdowały się książki wykonane z różnych gatunków drewna.
Na zakończenie przenieśliśmy się na ścieżkę dydaktyczną „Tajemniczy świat owadów”, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie wiaty edukacyjnej i miejsca biwakowania i prezentuje informacje o roli owadów w środowisku leśnym oraz przedstawia podstawowe wiadomości na temat wybranych gatunków entomofauny. Przy tablicach informacyjnych znajdują się modele omawianych owadów w skali makro.
Nasi uczniowie wracali zmęczeni, ale zadowoleni z plecakami wypełnionymi darami lasu tj. szyszkami, gałęziami, liśćmi, które ozdobią salę lekcyjną kl. 3 oraz grzybami będącymi składnikiem pysznych posilków przygotowanych przez rodziców w domu. Czas spędzony w naturze był doskonałą okazja do głębokich rozmów, odkryć, obserwacji, poszerzenia świadomości sensorycznej. Nie jeden z nas odkrył TERAPEUTYCZNĄ MOC LASU.