Przejdź do treści
Baner główny
2
3
Przejdź do stopki

Energia odnawialna - wizyta Ekodoradcy z Gminy Kamionka Wielka w szkole

Energia odnawialna - wizyta Ekodoradcy  z Gminy Kamionka Wielka w szkole

Treść

Dnia 11.03.2025 odwiedził naszą szkołę Pan mgr inż. Przemysław Lebda Ekodoradca pracujący w Gminie Kamionka Wielka. Celem wizyty było spotkanie  z uczniami kl. VII oraz uczestnikami projektu "Być jak Ignacy" i prelekcja dot. odnawialnych źródeł energii oraz ich wykorzystania na terenie Gminy Kamionka Wielka.

Na początku spotkania nasz gość przypomniał, że do grupy OZE (odnawialnych źródeł energii) należą wszelkie zasoby, które odnawiają się w krótkim czasie, a ich eksploatacja nie powoduje długotrwałego deficytu. Źródła odnawialne to siła wiatru, promieniowanie słoneczne, opady, pływy morskie, energia z wnętrza Ziemi (geotermalna), energia pozyskiwana z biomasy oraz z biogazu wysypiskowego.

Z kolei później próbowaliśmy w oparciu o posiadaną wiedzę oraz doświadczenia i dane przedstawione przez Ekodoradcę odpowiedzieć na pytania: Co zrobić, aby nasz dom był bardziej wydajny energetycznie? Jak zaoszczędzić na rachunkach za energię? Co zrobić, aby żyć zdrowiej, bardziej ekologicznie i dbać o środowisko naturalne?

Na koniec spotkania Pan Przemysław zapoznał nas z mechanizmami wsparcia dla odnawialnych źródeł energii jakimi dysponuje Gmina Kamionka Wielka  oraz przedstwił co w tym zakresie udało się już zrobić na jej terenie.

Spotkanie to poszerzyło naszą wiedzę na temat OZE, uświadomiło nam, że inwestycją w przyszłość jest dywersyfikacja źródeł energii. 

58293