Światowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF
Treść
,,Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2023”.
"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat"
- Janusz Korczak
Wszystkim ludziom na świecie przysługują takie same prawa - są to prawa człowieka zapisane w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Dotyczą one także dzieci. Jednakże dzieci, ze względu na to, że nie są jeszcze w pełni dojrzałe i samodzielne, potrzebują szczególnej ochrony i wsparcia, a to gwarantują im prawa dziecka.
Czym są prawa dziecka?
Prawa dziecka to zbiór swobód, wolności i zabezpieczeń dotyczących realizacji najważniejszych potrzeb, które należą się wszystkim dzieciom na świecie - niezależnie od płci, miejsca urodzenia, narodowości, wyznawanej religii, czy statusu społecznego. Dzieciństwo jest bowiem kluczowym etapem dla prawidłowego rozwoju człowieka i każde dziecko powinno mieć zagwarantowane jak najlepsze warunki do rozwoju w tym czasie. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa - Konwencję o prawach dziecka.
Chcąc pogłębić wiedzę naszych uczniów na ten temat nasza szkoła przyłączyła się do akcji edukacyjnej ,,Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2023”. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem - okazując wsparcie wszystkim dzieciom na świecie, mamy przeciwdziałać dyskryminacji i głośno mówić o tolerancji.
Cała społeczność szkolna aktywnie włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka i podjęła wiele ciekawych inicjatyw. Łącząc się ze wszystkim dziećmi, których prawa w XXI wieku są bardzo często łamane, uczniowie naszej szkoły 20 listopada ubrali się na niebiesko, jako wyraz solidarności z dziećmi całego świata a szczególnie z dziećmi z Ukrainy czy Strefy Gazy. Dzieci poznały swoje prawa, korzystając m.in. z zasobów Internetu. Młodsi uczniowie na lekcjach obejrzeli bajki i filmiki udostępnione przez UNICEF, uczestniczyli w klasowych turniejach wiedzy na temat praw dziecka z wykorzystaniem quizów Kahoot, śpiewali piosenki, z zaangażowaniem i radością kolorowali kolorowanki z wybranymi prawami dziecka, rysowali lub
spisali je w zeszycie. Prace dzieci zostały wywieszone na klasowych gazetkach. Podczas lekcji wychowawczych starsi uczniowie dyskutowali na temat praw dzieci i przestrzegania ich w różnych krajach.
Uczniowie wzięli również udział w zajęciach przeprowadzonych przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego – malowanie twarzy w kolorach niebieskich, czy wspólnej projekcji filmu o prawach dziecka.
Wszystkie działania podjęte w klasach I-VIII zmierzały nie tylko do zaznajomienia uczniów ze swoimi prawami, ale również obowiązkami.