Przejdź do treści
Baner główny
2
3
Przejdź do stopki

Narodowe Czytanie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

Narodowe Czytanie

Treść

09 września 2023 roku nasza szkoła wzieła udział w akcji Narodowego Czytania .

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą ,,Pana Tadeusz” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach cała Polska czytała różne dzieła wibitnych pisarzy. W tym roku wyróżniona została Eliza Orzeszkowa z powiścią ,,Nad Niemnem” . Jest to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego ,,Pana Tadeusza”.

,, To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – podkreślił w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Chcąc zaciekawić przyszłą lekturą , klasa ósma zaprosiła na wspólne czytanie klasy 7 i 8. Uczniowie wysłuchali fragmenty opisu przyrody ; dworku ; wyglądu Emilii Korczyńskiej ; zabawną rozmowę Benedykta i Emilii ; wypowiedź ich syna, opis prac i zajęć, związanych z egzystencją na wsi, uprawą roli.

60800