Przejdź do treści
Baner główny
2
3
Przejdź do stopki

Wyzwania z dnia codziennego - programujemy robota Photon

Wyzwania z dnia codziennego - programujemy robota Photon

Treść

Uczniowie kl.VIII na ostnich zajęciach informatyki zostali podzielenia na 3 grupy. Każda z grup miała przed sobą nielada wyzwanie musiała zaprogramować robota tak, aby wykonywał określone polecenia zaczerpnięte z życia codziennego. A oto niektóre z nich:

  •  Robot reagujący na dotyk: Po włączeniu robot zmienia kolor oczu i czułek na niebiesko i tak sobie czeka aż ktoś go pogłaszcze. Kiedy tylko to zrobisz zaraz zmienia kolor na zielony i wydaje radosny dźwięk.
  • Robot lampka nocna: Kiedy będzie ciemno robot chętnie będzie służył Ci pomocą. Po włączeniu programu kiedy będzie ciemno oczy i antenki robota zaświecą. Kiedy zapali się światło oczy i antenki zgasną.
  • Robot stróż: Nasz robot dzięki swoim czujnikom potrafi ocenić czy drzwi są otwarte, czy zamknięte. Wystarczy, że umieścimy go w odległości max. 30 cm od otwieranego skrzydła. Jeżeli drzwi będą zamknięte robot będzie świecił na zielono. Jeżeli ktoś je otworzy, jego oczy i antenki zaświecą się na czerwono a robot uruchomi alarm syreny policyjnej.
  • Robot podróżnik : Podróżuje po całym pomieszczeniu a jego oczy i antenki świecą na niebiesko. Kiedy znajdzie się w odległości 25 centymetrów od przeszkody zmienia kolor na żółty, odwraca się o 135 stopni w prawo i podróżuje dalej, do kolejnej przeszkody.

Trzeba przyznać, że wyżej wymienione zadania nie sprawiły im szczególnych trudności, ale zapewniły mnóstwo frajdy i radości ze współdziałania w rozwiązywaniu problemów.

49957