Przejdź do treści
Baner główny
2
3
Przejdź do stopki

Wycieczka szkolna

Wycieczka szkolna

Treść

Dnia 21.10.2022 uczniowie kl. III - VIII wybrali się na wycieczkę szkolną wraz z wychowawcami do Wadowic, Zatorlandu (kl.III - VI) jak również do Oświęcimia (kl.VII - VIII).

Wadowice to miasto w południowej Polsce, w którym urodził się Karol Wojtyła – człowiek, który został papieżem. W Wadowicach podzieleni na grupy zwiedzaliśmy ponad godzinę Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II -  nowoczesne muzeum multimedialne. Tu w bardzo ciekawy sposób, przechodząc  przez poszczególne pomieszczenia, poznaliśmy życie Papieża Polaka "od kołyski do kanonizacji". To niesamowite, że  tak niedawno i niedaleko od nas żył ten wielki człowiek, który dzięki swej pracy, wierze i wytrwałość odegrał wielką rolę z życiu pojedynczych osób i całego świata. W sercach rodziło się wiele podziwu i refleksji. Usłyszeliśmy, jak bardzo Papież kochał młodzież , jakie pokładał w niej wielkie nadzieje i wtedy w nas rodziło się pragnienie, by Go nie zawieść. Następnie zwiedziliśmy znajdującą się obok bazylikę, w której podziwialiśmy znaną chrzcielnicę – miejsce chrztu  Karola Wojtyły. Nie mogło oczywiście zabraknąć kremówki papieskiej.

Następnie młodsza grupa udała się do Parku Rozrywki Zatorland, który tworzą 3 parki tematyczne oraz Lunapark. Na terenie o powierzchni 20 ha można spotkać ponad 100 ruchomych dinozaurów, ponadto 28 ruchomych owadów i 45 postaci oraz scenek mitologicznych. W każdym z Parków oprócz gigantycznych figur znajduje się wiele dodatkowych atrakcji – łącznie jest ich ponad 60: 3 Parki Linowe, 4 place zabaw, park zręcznościowy Strefa Aktywnego Odkrywcy, Miasteczko Ruchu Drogowego, basen z łódkami, autodrom, minigokarty, Dom szalonego naukowca, Kino 5D, Kino 360 3D, ścianka wspinaczkowa, coastery oraz karuzele. To tu właśnie młodsze klasy oddawały się szaleństwom.

Starsza grupa kl.VII-VIII udała się w tym czasie do Oświęcimia odkrywać trudne dzieje historii Polski.  Miejsce Pamięci oraz muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu jest największym hitlerowskim obozem zagłady Żydów, Polaków oraz innych nacji podczas II wojny światowej. Ta osobliwa pamiątka jest miejscem, którą każdy Polak powinien zwiedzić, by zrozumieć ogrom tragedii jaka rozegrała się w tym miejscu w latach 40-tych XX wieku. 

Zetknięcie się z jednej strony z ogromnym ludzkim cierpieniem a z drugiej z wielkim okrucieństwem oprawców - wywołało silne emocje wśród uczniów. Osobiste rzeczy więźniów, ubrania, obuwie, ludzkie włosy, fotografie cierpiących z głodu dzieci, warunki obozowe, doświadczenia medyczne, miejsca kaźni wstrząsały najbardziej. Opowieści przewodników Muzeum, m.in.: o bezwzględnym traktowaniu więźniów, selekcjach dopełniły obrazu okrucieństwa II wojny światowej.
Ten dzień i TO miejsce na długo zapadną w pamięć uczestnikom wizyty w Muzeum Auschwitz-Birkenau, gdyż każdy opuszczał były niemiecki obóz zagłady w zadumie, z osobna wyciągając wnioski z tej niecodziennej lekcji.

52101